23

Dziś przed nami przedostatni dzień Jogowego Kalendarza Adwentowego. Przeddzień Wigilii, czas przesilenia zimowego.

Przyszedł więc czas na podziękowania.

Zacznij od samej/samego siebie – podziękuj sobie za to, że znajdujesz czas na praktykę. W dzisiejszych czasach, kiedy dookoła nas jest tyle rozpraszaczy, to naprawdę ogromna sztuka!

Podziękuj swojemu ciału za to, że jest zdrowe i że jest z Tobą na macie. Doceń jego postępy, otulaj je kochającą energią i obiecaj sobie, że zawsze zachowasz uważność na jego potrzeby.

Stwórz sobie listę wdzięczności. Wypisz wszystkie rzeczy, wydarzenia i ludzi, za które czujesz wdzięczność. Uwierz mi, że ta lista nie ma końca – możesz dodawać do niej codziennie nowe punkty.

Warto też ten rytuał wdzięczności zachować ze sobą na zawsze – rano lub wieczorem (albo tu i tu) podziękuj za wszystko to, co masz.

A jeśli trudno Ci znaleźć powody do wdzięczności – wyobraź sobie, że wszystko za co NIE podziękujesz… zniknie w ciągu 24 godzin! Od razu dostrzeżesz, ile wspaniałych rzeczy Cię otacza.

A jeśli chodzi o praktykę, dziś kolejna Jama – Aparigraha.

Tłumaczona bywa jako wyzbycie się zachłanności. Zachęca do wdzięczności za to, co już mamy. Tu również przejawia się przekonanie o wewnętrznej i zewnętrznej obfitości. Wszystko to uwalnia nas od poczucia niedostatku.

Rozumieć je można jako niegromadzenie tego, co nie jest nam koniecznie potrzebne, i przede wszystkim nieprzywiązywanie się do niczego. Życie jogina z założenia jest proste, opiera się również na ciągłym upraszczaniu tego, co na zewnątrz, i na wewnętrznym wzroście.

Aparigraha to również wdzięczność za to, co już mamy, docenianie tego. Pamiętaj, że wdzięczność ma niesamowitą moc pomnażania. Im więcej wdzięczności w naszym życiu, tym więcej… kolejnych powodów do wdzięczności.

A na dokładkę – coś pysznego i słodkiego na dziś:

JABŁKO ZE ŚLIWKOWĄ NUTELLĄ

Składniki:

Jabłko – 150 g (1 x Sztuka)
Śliwki bez pestek, suszone – 14 g (2 x Sztuka)
Morele, suszone – 16 g (2 x Sztuka)
Kakao 16%, proszek – 5 g (0.5 x Łyżka)

Wykonanie:

  1. Śliwki i morele zmiksuj z kakao na pastę (nutellę)
  2. Jabłka pokrój w plastry i posmaruj nutellą.

Na dziś przygotowałam dla Ciebie zarówno praktykę na macie jak i medytację. Możesz je wykonać jedna po drugiej (w dowolnej kolejności), możesz też rozdzielić je sobie na dwa zupełnie oddzielne podejścia.

Super będzie, jeśli uda Ci się zrobić je obie w tym samym dniu 🙂

Medytacja ma formę skupienia się na ciele, oddechu, odgłosach… Jest to wersja, która po pewnym czasie przyzwyczaja Cię do samodzielnej praktyki bez prowadzenia 🙂

Afirmacja na dziś:

Czuję wdzięczność za wszystko, co mnie spotyka. Wiem, że wszystko dzieje się po coś.

Medytacja jest poniżej: