3

Jeśli jesteś tutaj z nami dłużej, to na pewno wiesz, że Joga to nie tylko czas, który spędzasz na macie. To praktyka, która ma odbicie we wszystkim, co robimy.

Pojawia się tutaj takie zagadnienie jak ośmiostopniowa ścieżka jogi.

Co ciekawe – pierwszymi szczeblami nie są pozycje, ale jamy i nijamy. Niestety obecnie często pomijane, ponieważ bywają błędnie kojarzone z dekalogiem albo ze zbiorem nakazów i zakazów.

Tymczasem one same w sobie są praktyką i drogą. Niczego nie zakazują, a jedynie wskazują kierunek i dają wolną rękę w jego odkrywaniu. To właśnie na początku drogi, mówi się o czystości (śauća), zadowoleniu (santosza) i umiarze (tapas).

Znajomość klasycznej jogi opiera się na Jogasutrach, czyli tekście Patańdżalego, który zinterpretował i usystematyzował myśli poprzedników. Wcześniej joga trzymana była w sekrecie, nie powstawały na jej temat żadne pisma z obawy, by wiedza ta nie dostała się w niepowołane ręce. Cała tradycja przekazywana była z pokolenia na pokolenie, z guru na ucznia.

Jogasutry składają się ze 195/196 aforyzmów, zwanych właśnie sutrami, które uznaje się za kompilację przekazywanych wcześniej ustnych zaleceń.

Drugi rozdział zawiera opis ośmiu członów jogi. Warto podkreślić, że zwane są one częściami lub członami, a nie stopniami, co podkreśla ich powiązaną, ale nie hierarchiczną naturę. Występuje tu taka sama relacja jak w ludzkim ciele – wszystkie poszczególne części rosną mniej więcej w równym stopniu i z podobną prędkością, a poza tym każda z nich jest tak samo ważna.

Celem wszystkich tych gałęzi praktykowanych jednocześnie jest rozpoznanie i zrozumienie naszej prawdziwej natury, a także natury otaczającego nas świata, ukrytej głęboko pod stworzonymi przez nas koncepcjami i wyobrażeniami.

Zadanie na dziś:

Posłuchaj wykładu i zastanów się czy i które z tych gałęzi znaleźć możesz w swoim życiu.

A może znajdą się zagadnienia, które warto byłoby wprowadzić?

Wszystkie gałęzie jogi omówi dla Ciebie mój ulubiony nauczyciel, czyli Bhavesh.

Wykład jest z polskimi napisami, jeśli Ci się nie wyświetlają, wciśnij CC w prawym dolnym rogu filmu.

Zadanie na dziś:

Na dziś praktyka związana z pierwszą gałęzią – ahimsa czyli niekrzywdzenie.

I to właśnie niekrzywdzenie i podejście do siebie i swojego ciała z poziomu miłości i akceptacji niech będzie dla Ciebie zawsze punktem wyjścia na macie. Poza nią również.

Afirmacja na dziś:

Żyję w harmonii ze wszystkim, co mnie otacza.