9

Dziś odniesiemy się do kolejnych składowych w Siedmiostopniowej ścieżce jogi.

Na dziś Satja czyli druga składowa Jamy, która jest tłumaczona jako ʼprawdomównośćʼ i ʼuczciwośćʼ. Jej celem jest umiłowanie i poszukiwanie prawdy.

Każdy człowiek ceni prawdę, dlatego kłamiąc, popada w konflikt ze sobą. Niby wszyscy o tym dobrze wiemy, często jednak w pogoni za naszymi małostkowymi sprawami uciekamy się do fałszowania rzeczywistości. Poza tym niestety wiele osób traktuje kłamstwo jako instrument pomocny w osiągnięciu wyznaczonego sobie celu.

Co najciekawsze – zwykle w mistrzowski sposób potrafimy usprawiedliwiać nasze zachowania przed sobą. Mimo wszystko jednak w głębi duszy rodzą się napięcie i niepokój.

Satja to poszukiwanie swojej własnej prawdy. Dopiero wtedy, gdy prawda wypływa bezpośrednio z naszego wnętrza, zaczynamy tworzyć rzeczywistość, jakiej pragniemy. Satja to również uczciwość wewnętrzna i spójność tego, co na zewnątrz, z tym, co w środku. To poszukiwanie zrozumienia ponad tym, co związane jest z naszymi uczuciami czy emocjami.

Zadanie na dziś:

Dzisiejsza zadanie będzie dość trudne, ponieważ wymagało będzie absolutnej szczerości ze sobą.

Zastanów się:

  • – czy ZAWSZE stoisz w pełni swojej mocy, czyli pozostajesz w zgodzie ze sobą?
  • – czy jesteś szczera/y w stosunku do siebie i czy mówiąc np. “od jutra zacznę dbać o siebie i stawiać siebie na pierwszym miejscu” faktycznie to robisz, czy tylko tak mówisz?
  • – czy umiesz stawiać wyraźne granice i mówić NIE, gdy ktoś je narusza?

Praktyka na dziś:

Na dziś przygotowałam dla Ciebie zarówno praktykę na macie jak i medytację. Możesz je wykonać jedna po drugiej (w dowolnej kolejności), możesz też rozdzielić je sobie na dwa zupełnie oddzielne podejścia.

Super będzie, jeśli uda Ci się zrobić je obie w tym samym dniu 🙂

Afirmacja na dzisiaj:

Żyję w zgodzie z moją prawdą.

Medytacja ma formę skupienia się na ciele, oddechu, odgłosach… Jest to wersja, która po pewnym czasie przyzwyczaja Cię do samodzielnej praktyki bez prowadzenia 🙂

Medytacja jest pod filmem.

Medytacja poniżej: